Lekáreň PharmaTop

starostlivosť o Vaše zdravie

Späť

Naštartujte imunitu alebo ako neprechladnúť

Pridané: 31.3.2012 19:46:00 Počet zobrazení: 4520

31 Marec 2012

Tipy na prevenciu pred prechladnutím

 

Bylinky
Babičky by nám vedeli s maličkosťou poradiť, ktorá bylinka je liek. Predkovia nechodili k lekárovi, pretože nie každý pacient si ho mohol dovoliť. Na posilnenie imunity existuje niekoľko liečivých rastlín. Známe sú echinacea, ženšen a cistus. Tieto rastlinky obsahujú vysoký obsah antioxidačných látok, ktoré podporujú obranný a imunitný systém.
Z domácej lekárničky odporúčame proti prechladnutiu na kúsky nakrájaný cesnak, ktorý má silné antibiotické, protiplesňové a protivírusové účinky.
Chren, ktorý obsahuje silice a tie rozpúšťajú sekrét na slizniciach dýchacích ciest. Je účinný pri nádche a chrapote. Všeliekom s veľkým obsahom vitamínom a minerálov je med. Je účinný nielen pri prechladnutí ale najmä pri bolestiach s hrdlom.
Zázvor prehreje celé telo a pôsobí protizápalovo. Je vynikajúcim bojovníkom pri začínajúcom prechladnutí.


Pohyb
Pohyb na čerstvom vzduchu podporuje krvný obeh a schopnosť organizmu sa prispôsobovať aj nižším teplotám. Pravidelný pohyb prospieva nielen fyzickej ale najmä psychickej pohode. Základom pohybu na čerstvom vzduchu je oblečenie. Viacvrstvové oblečenie lepšie udržuje teplo. Pozor však na spotenie. V prípade cesty v autobuse alebo aute, si nezabudnite rozopnúť alebo úplne vyzliecť vrchnú vrstvu aby sme nevystupovali do chladu spotení.

Zdravá strava
Jednostranne orientovaná strava neprospieva k posilneniu nášho imunitného systému. Preto sa stravujme pestro a uprednostňujme vyváženú stravu, bohatú na bielkoviny, vitamíny a stopové prvky. Menej tuku, viac zeleniny a ovocia. Ideálne je jesť denne 1 až 2 porcie ovocia alebo zeleniny. V období chrípok a prechladnutí, odporúčame zvýšiť príjem vitamínu C nielen v potrave ale v preparátoch z lekárne.


Pitný režim
V zimnom období by sme nemali zabúdať ani na dostatočný príjem tekutín. Znížený pocit smädu si častokrát neuvedomujeme. Naše telo si vytvára obranný postoj voči chladnejšiemu počasiu a pocit smädu je zatlačený do úzadia. Hoci sa v chladnom a suchom vzduchu menej potíme, no viac vody strácame dýchaním. Denne by sme mali vypiť 2 až 3 litre tekutín. Káva a čierny čaj sa nepočítajú do pitného režimu. Pocit smädu je už výstrahou v našom tele, že nám chýbajú tekutiny. Piť by sme mali priebežne počas celého dňa, minimálne 2 l denne.


Otužovanie
Otužujte sa! Pre zlepšenie schopnosti organizmu prispôsobiť sa meniacim teplotám pomáha saunovanie, striedanie teplej a studenej sprchy a kneippovanie. Rýchla zmena teplôt z horúcej na chladnú, priaznivo pôsobí na imunitný systém. Pre teplote vzduchu 90 C stúpa pulzová frekvencia a zvyšuje sa prekrvenie, čo vedie k posilneniu krvného obehu a imunitného systému. Sauna pôsobí na naše zdravie, prispieva k vnútornej pohode a očisťuje organizmus.


Úsmev na tvári
Náš imunitný systém závisí aj od našej psychiky. Sklamanie, smútok, neustále riešenie problémov a strach človeka oslabujú a vyčerpávajú. Naše telo je vystavené každodennému stresu, preto sa snažme vyhýbať stresovým situáciám. Prejavmi narušenia imunitného systému sú najmä častá únava, chronické infekcie, alergie, nachladnutie a chrípka. Poľa výskumov sa zistilo, že pozitívne naladení ľudia bývajú menej často chorí. Páry, ktoré spolunažívajú v harmonickom a nekonfliktnom vzťahu, ľahšie odolávajú chorobám. Snažme sa preto o väčšiu harmóniu spolunažívania nielen s partnerom ale aj s kolegami a priateľmi.


Zdroj: www.zdravie.sk
 

Diskusia

(2 komentáre)
pqompabv asGag8bynyn 9.8.2016 10:34:16
zohgi6qc asGag4rk75h 17.5.2016 00:45:27
Prevadzkovateľ: PharmatopIII,s.r.o., IČO: 44657382, DIČ: 2022831294, IČ DPH: SK2022831294, Zápis v OR Okresného súdu Bratislava I, oddiel Sro, vložka číslo: 57876/B

Prihlásenie