Lekáreň PharmaTop

starostlivosť o Vaše zdravie

Späť

Na chrípku či nádchu pomôže aj domáca medicína

Pridané: 14.9.2013 22:40:00 Počet zobrazení: 3800

14 September 2013

 


Potrebujete uvoľniť upchatý nos? Nasajte nosom vlažnú, veľmi osolenú vodu. Nádcha sa ihneď spustí. Máme pre vás aj mnoho ďalších rád.

Pri prechladnutí treba piť dostatok tekutín, ale doprajte si aj dva taniere kuracej polievky. Bráni totiž tvorbe hlienu.

Zmiešajte klinčeky so zázvorom a trochou mletej škorice. Všetko zalejte dvoma hrnčekmi horúcej vody a primiešajte štyri lyžice medu. Klinček pôsobí ako antiseptikum, zázvor a škorica majú protizápalové účinky.

Keď máte problémy s hlasivkami, vyskúšajte mierne ohriatu vincentku s mliekom v pomere 1 : 1. Účinok zvýšite pridaním cibule.

Ponorte nohy do horúcej vody, potom namočte pár ponožiek do studenej vody, vyžmýkajte ich a obujte si ich. Natiahnite na ne mikroténové vrecúška a ešte pár ponožiek, ale suchých, ľahnite si do postele. Vlhké ponožky zlepšia váš krvný obeh, čo pomôže upchatému nosu.

Dajte si cesnak. Ten podporuje potenie. Látky v ňom obsiahnuté zlepšujú čistenie dýchacích ciest a zlepšujú odkašlávanie.

Na začínajúcu chrípku pomáha čaj s dvoma lyžicami bazového kvetu a šípkami, lyžicou medovky a materinej dúšky. Všetky bylinky zalejte horúcou vodou a nechajte 15 minút lúhovať.

Na zníženie horúčky si na hlavu a chodidlá prikladajte tvaroh, ktorý teplotu spoľahlivo „vytiahne“.

Pri rozvinutej chrípke pomôže škoricový čaj s medom a mliekom. Uvoľní zahlienené hrdlo a na sliznicu pôsobí antibakteriálne.

Nadopujte sa vitamínmi predkov – kyslou kapustou.

Muži iste ocenia liečbu „medvedím mliekom“. O čo ide? O horúce mlieko, do ktorého sa pridá med a pohárik rumu.

Bolestí v hrdle sa zbavíte kloktaním odvaru z harmančeka.

Na kašeľ a priedušky pomôže cibuľový med. Cibuľu nakrájajte na kolieska, zalejte medom a nechajte odležať. Cibuľa pustí šťavu a tou si slaďte čaj alebo konzumujte po lyžičkách.

Pri prechladnutí pomôže aj cibuľový čaj s medom. Cibuľu nakrájajte na kolieska, zalejte horúcou vodou a pridajte med.

Vysokú teplotu zníži octový zábal nôh.

Keď sa začína nádcha, dajte si teplý kúpeľ na ruky a nohy. Roztiahnu sa ním cievy na končatinách a tým sa odkrvia prekrvené nosné sliznice a uvoľní sa upchatý nos.

Pri kašli si natrite hrudník husacou či bravčovou masťou alebo masťou priamo na tento účel vyrobenou, ktorú dostať v lekárni.

Pri vysokej teplote by ste sa nemali potiť pod perinou, ale skôr sa ochladzovať. Skúste studené zábaly alebo aspoň desaťminútovú sprchu v chladnej vode a potom sa opäť prikryte.

Na teplotu sú údajne účinné aj octové ponožky namočené v octe mierne zriedenom vodou. Natiahnite ich na nohy, prekryte igelitom a potom suchým uterákom.

Veľa pite, najlepšie vlažné čaje osladené medom, napríklad z čiernych ríbezlí, skorocelu, lipového kvetu, mäty piepornej. Je vhodné ich striedať s minerálkami, pretože telo stráca pri chorobe nielen vodu, ale aj ionty.

 

zdroj: zdravie.pravda.sk

Diskusia

(2 komentáre)
Propecia Acheter Canada EllJainna EllZews 11.4.2019 17:38:43
2xdqq7zi Tibomonpyrn 16.1.2016 05:24:59
Prevadzkovateľ: PharmatopIII,s.r.o., IČO: 44657382, DIČ: 2022831294, IČ DPH: SK2022831294, Zápis v OR Okresného súdu Bratislava I, oddiel Sro, vložka číslo: 57876/B

Prihlásenie