Lekáreň PharmaTop

starostlivosť o Vaše zdravie

Späť

Jar privítajte vitamínmi

Pridané: 6.4.2014 22:54:00 Počet zobrazení: 3570

06 Apríl 2014


Po dlhej zime chýbajú nášmu telu najmä vitamíny. Ak ich nemá v dostatočnom množstve, organizmus bojuje.
Vitamín A vplýva na pokožku a sliznice a pomáha tak udržiavať ochrannú bariéru proti mikroorganizmom vstupujúcim do tela.V tomto období chýba v našich bunkách najmä vitamín C. Jeho deficit je totožný s prejavmi jarnej únavy - slabosťou, nechutenstvom, náchylnosťou k infekciám, bolesťami svalov a kĺbov.
V posledných rokoch má čoraz väčší význam kyselina listová. Jej nízky obsah v tele spôsobuje určitý typ amémie (chudokrvnosti), urýchľuje aterosklerózu a je tu i riziko ťažkých porúch na nervovej sústave u vyvíjajúceho sa plodu.
Preto by mali dbať na jej dostatočný prísun nielen tehotné ženy, ale aj tie, ktoré sa ešte len chystajú porodiť potomka. 


Dajte si béčko!


Najpočetnejšou skupinou sú vitamíny B. Ich nedostatok môže spôsobiť problémy zvlášť tehotným ženám a ľudom vystaveným neustálemu stresu.
Vitamín B1 „zlepšuje náladu“. Premieňa cukry na energiu a prispieva k rovnováhe nervového systému, srdca, pečene.
Vitamín B2 podporuje rast a regeneráciu buniek. Ak ho organizmus nedostáva v potrebnom množstve, odnesú si to najmä oči, ktoré sú precitlivené. Dochádza aj k oslabeniu ciev a nechtov.
Vitamín B3 zlepšuje stav pokožky. Zabezpečuje dobrý metabolizmus proteínov, živín, zároveň účinne pomáha pri trávení. Ak ho organizmus nemá dostatok, dochádza k vysychaniu kože.
Vitamín B5 podporuje produkciu hormónov (adrenalínov) a zabraňuje vypadávaniu vlasov. Ak chýba, objavia sa artikulačné problémy a kolísanie nálady.
Vitamín B6 napomáha tvorbe protilátok a ovplyvňuje chuť do jedla. Ak pociťujete nervozitu, podráždenosť, siahnite po potravinách, ktorého ho obsahujú.
Vitamín B9 podporuje produkciu a obnovu červených krviniek, zvlášť potrebný je v tehotenstve.
Vitamín B12 vplýva na plynulú funkčnosť buniek, tkaniva a svalov, účinne pomáha pri anémii. Pri jeho deficite môže dôjsť k zrakovým problémom a ťažkostiam nervového systému.

 

 

Môžu uškodiť?


Aj vitamínmi sa môžeme predávkovať. Týka sa to najmä vitamínov A,D,K, ktoré sa môžu hromadiť v tele a pôsobiť toxicky. Napríklad nadmerné množstvo vitamínu A môže viesť k poruche plodu v tehotenstve, vypadávaniu vlasov a kožným problémom.
Zvýšenú potrebu vitamínov majú ľudia s prebiehajúcou infekciou, pacienti po operáciach a ťažkých chorobách, tehotné a dojčiace ženy, ľudia vystavení stresu, fyzickej či duševnej námahe, fajčiari a alkoholici.
Pri užívaní vitamínových doplnkov treba dodržiavať presné dávkovanie. Pre ľudský organizmus sú najvhodnejšie vitamíny v prirodzenom stave, teda z ovocia a zeleniny. Organizmus ich vstrebáva ľahšie ako tablety. Naviac takto prijímame aj ďalšie dôležité látky, akými sú minerály a vláknina.
V boji proti jarnej únave výrazne pomáhajú aj ovocné šťavy a bylinkové čaje, ktoré čistia organizmus od škodlivín nahromadených počas zimy a svojou neutrálnou chuťou zaháňajú pocity hladu.

 

Koľko vitamínu C

 

- odporučená denná dávka - 75 mg
- v predjarí 200 mg/ deň
- pri chrípke až 500 mg/deň (postupne v niekoľkých dávkach)

Obsah vitamínu C v 100 g čerstvého ovocia a zeleniny

citrusové plody 50 - 100 mg
čierne ríbezle 150 mg
kapusta 50 - 70 mg
paradajky 25 mg
zemiaky 10 - 20 mg

 

Kde ich nájdeme

 

Vitamín A
- ryby, mlieko, maslo
- listová zelenina, mrkva, paradajky, petržlenová vnať, pomaranče, jahody
Vitamín D
- ryby, mlieko, maslo, droždie
Vitamín E
- rastlinné oleje, celozrnné výrobky, ovsenné vločky
- sója, listová zelenina, mlieko, mäso
Vitamíny skupiny B
B1 - bravčové mäso, vaječný žĺtok, špargľa, celozrnné obilniny, pivné kvasnice
B2 - pečeň, tučnejšie ryby, mliečne výrobky, avokádo, mandle, oriešky, pšeničné klíčky
B3 - hydina, ryby (platesa, makrela), celozrnný chlieb, búrske oriešky
B5 - zelená zelenina, šampiňóny, ryby a kôrovce
B6 - losos, makrela, banány, orechy, kukurica, sója, zemiaky
B9 - pečeň, vajíčka, špenát, šampiňóny, ustrice, pivné kvasnice
B12 - sója, mliečne výrobky, dary mora, ryby 

 

zdroj: obroda.sk

Diskusia

(1 komentár)
3ixc28z1 Tibomok727p 16.1.2016 05:24:59
Prevadzkovateľ: PharmatopIII,s.r.o., IČO: 44657382, DIČ: 2022831294, IČ DPH: SK2022831294, Zápis v OR Okresného súdu Bratislava I, oddiel Sro, vložka číslo: 57876/B

Prihlásenie